sklep@zzoom.pl
+48 601-962-449
🚚 Wysyłka do 48h - od 350 zł GRATIS!
☞ Rabaty przy większych zamówieniach
💰 Możliwe zakupy na raty
Blog kategorie
Blog chmura tagów
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Promocje
Monokular maskujący z celownikiem Levenhuk Camo Dots 10x56
Monokular maskujący z celownikiem Levenhuk Camo Dots 10x56

349,00 zł

Cena regularna: 375,00 zł

Najniższa cena: 375,00 zł
szt.
Monokular maskujący z celownikiem Levenhuk Camo Pine 10x56
Monokular maskujący z celownikiem Levenhuk Camo Pine 10x56

349,00 zł

Cena regularna: 375,00 zł

Najniższa cena: 375,00 zł
szt.
Noktowizor – jak działa, jakie są jego rodzaje i ile kosztuje? Odpowiadamy 0
Noktowizor – jak działa, jakie są jego rodzaje i ile kosztuje? Odpowiadamy

Obserwacje przyrody po zmroku są niezwykle fascynujące, ale wymagają specjalnego sprzętu. W tym celu warto skorzystać z noktowizora. Oczywiście może się on przydać nie tylko do celów naukowych, lecz także w pracy. Zastanawiasz się, na czym polega działanie noktowizora i do czego może on służyć? Jakie są rodzaje noktowizorów i ile kosztują? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.

Co to jest noktowizor?

Nie wiesz, czym tak właściwie jest noktowizor? Otóż to urządzenie, które umożliwia obserwację otoczenia w warunkach niskiego oświetlenia lub całkowitej ciemności. Działa on na zasadzie wzmacniania światła, które jest niewidoczne dla ludzkiego oka, takiego jak promieniowanie podczerwone. Noktowizory były pierwotnie używane do celów militarnych, ale obecnie znajdują zastosowanie także w innych dziedzinach, m.in. astronomii, ratownictwie czy też po prostu w rekreacji.

Jak działa noktowizor?

Chcesz wiedzieć, jak działa noktowizor? Postaramy się przedstawić Ci to w prosty sposób. Otóż jak już wiesz, zadaniem noktowizora jest zbieranie i wzmacnianie światła przy znikomym oświetleniu. Jego obiektyw może skupiać rozproszone światło podczerwone lub pochodzące od gwiazd czy Księżyca. Na pewno masz świadomość tego, że światło składa się z fotonów. Uderzają one w fotokatodę znajdującą się w noktowizorze i przekazują energię elektronom. Elektrony zostają natomiast wybite z materiału fotokatody i wpadają do tuby wzmacniającej. Tam następuje ich przyspieszenie i zwielokrotnienie, które wynika z elektrycznych albo chemicznych procesów. Później elektrony zderzają się z luminoforem, czyli ekranem fosforyzującym. Luminofor zamienia energię elektronów w światło widzialne. W ten sposób można zaobserwować je w okularze urządzenia. Dzięki temu otrzymuje się wyraźny obraz otoczenia. Musisz jednak wiedzieć, że bazuje on na odcieniach zieleni.

Do czego służy noktowizor?

Warto mieć świadomość tego, że noktowizory mają naprawdę szerokie zastosowanie i mogą pełnić wiele funkcji. Oto kilka przykładów ich wykorzystania:

wojsko i obrona – noktowizory pozwalają służbom obserwować otoczenie i działać w nocy, co jest niezwykle przydatne zarówno w celach prewencyjnych, jak i sytuacjach kryzysowych. Ponadto służby bezpieczeństwa i policja często wykorzystują noktowizory do obserwacji obszarów w nocy lub o niskim oświetleniu, monitorowania podejrzanych oraz poszukiwania zaginionych osób;

astronomia – urządzenia te mogą być niezwykle przydatne w astronomii. Luneta z noktowizorem pozwala zobaczyć gwiazdy, planety i inne ciała niebieskie, nawet jeśli ciężko dostrzec je gołym okiem;

ratownictwo – noktowizorów używają także ratownicy, szczególnie podczas akcji poszukiwawczych w warunkach niskiego oświetlenia, na przykład w przypadku katastrof naturalnych lub wypadków nocą czy w trudno dostępnych miejscach;

nauka – oczywiście noktowizor można wykorzystywać także w celach naukowych, nie tylko związanych z astronomią. Przydaje się on m.in. biologom i leśnikom, gdyż pozwala odkrywać tajemnice przyrody w blasku nocy;

rekreacja – coraz więcej osób sięga po noktowizory do celów hobbystycznych. Jeśli lubisz nocne wędrówki i obserwacje przyrody, koniecznie rozważ zakup takiego urządzenia. Noktowizor to gratka dla osób ciekawych świata.

Rodzaje noktowizorów

Noktowizory dzielą się na wiele rodzajów. Podstawowy podział to urządzenia aktywne, które potrzebują przynajmniej szczątkowego oświetlenia zewnętrznego oraz pasywne, które pracują bez dodatkowego źródła światła. Ze względu na budowę i zastosowanie można natomiast wyróżnić takie noktowizory, jak:

– lornetka noktowizyjna,

– noktowizor na głowę,

– monokular termowizyjny,

– gogle noktowizyjne,

– kamera termowizyjna.

Ile kosztuje noktowizor i gdzie go kupić?

Zastanawiasz się, gdzie kupić noktowizor? Najlepszym rozwiązaniem są zakupy w specjalistycznym sklepie. Warto zdecydować się na sprzęt renomowanych marek, który posłuży Ci znacznie dłużej niż chińska podróbka. W ofercie naszego optycznego sklepu internetowego znajdziesz szeroki wybór noktowizorów. Dostępne są różne rodzaje urządzeń noktowizyjnych zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów.

Chcesz wiedzieć, jaka jest cena noktowizora? Wszystko zależy oczywiście od jego rodzaju, parametrów i przeznaczenia. Taki sprzęt możesz kupić zaledwie za kilkaset złotych, ale nie brakuje również urządzeń wartych kilka tysięcy złotych. Zastanów się więc, jakie są Twoje potrzeby i ile pieniędzy możesz przeznaczyć na noktowizor.

Noktowizory to przydatne urządzenia, które pozwalają odkrywać tajemnice przyrody mimo ciemności i otwierają przed użytkownikami wiele możliwości. Korzysta się z nich w wielu dziedzinach życia, więc warto wiedzieć, na czym polega ich działanie oraz jakie rodzaje noktowizorów można wyróżnić.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
ZZoom.pl - sprzęt optyczny i obeserwacyjny
Sklep internetowy Shoper.pl